Ciekawostki o obrączkach

Obrączki są nieodzownym elementem każdej ceremonii ślubnej. Najczęściej wykonuje się je ze złota, choć obecnie sprzedaje się również obrączki ślubne z platyny, srebra, tytanu czy stali szlachetnej. Historia obrączek ślubnych liczy blisko 5000 lat i wywodzi się z Egiptu.
Współcześnie znaną tradycję wymiany obrączek zawdzięczamy kulturze rzymskiej. Obrączki, swym okrągłym kształtem, symbolizują nieskończoną miłość i związek.
W średniowieczu pojawiły się pierwsze wyryte wewnątrz obrączek napisy i symbole. Obrączki ślubne, najpierw we Włoszech, a później w większej części Europy były wykonywane najczęściej ze srebra. Z czasem zastąpiło je złoto; w kulturze irlandzkiej uważa się że ślub z obrączkami z metalu innego niż złoto jest nieważny.

Ciekawostki, zwyczaje i przesądy związane z obrączkami:
 
  • W średniowiecznej Anglii, pan młody podczas ceremonii wsuwał obrączkę kolejno na każdy palec panny młodej, począwszy od kciuka aż do palca środkowego, mówiąc na głos: „W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”, po czym wsuwał go do końca na palec serdeczny lewej ręki swojej wybranki.
  • Wkładanie obrączki ślubnej na palec mężczyzny to tradycja rozpoczęta dopiero w czasach II wojny światowej. Wielu żołnierzy zostało oddzielonych przez wojnę od swoich ukochanych, dlatego szukali przypomnienia o domu rodzinnym, a obrączka świetnie spełniała taką rolę.
  • Obrączka musi być idealnie dopasowana, w przeciwnym razie nieszczęście i kłopoty pojawią się w małżeństwie. Zbyt ciasna obrączka może być przyczyną zazdrości, zbyt luźna zaś może przepowiadać zdradę lub rozstanie.
  • Pierwotnie noszono obrączki na prawej ręce, z czasem jako wyraz podporządkowania kobiety mężowi przyjęło się noszenie na lewej dłoni. Miało to również związek z antycznymi wierzeniami, że żyła z lewej ręki łączy się bezpośrednio z sercem.
  • Współcześnie w Grecji używa się przy ceremonii zaślubin dwóch obrączek – złotej dla pana młodego i srebrnej przeznaczonej dla panny młodej. Złota obrączka symbolizuje większe znaczenie męża, bo według tradycji do mężczyzny należy utrzymanie domu i rodziny.
  • Zakup obrączek zawsze jest obowiązkiem pana młodego, jako zapowiedź przyszłego łożenia na rodzinę.
  • Obrączki noszą katolicy, prawosławni, wyznawcy judaizmu, świeccy członkowie Opus Dei, żyjący w celibacie po złożeniu zobowiązania na całe życie i zakonnice jako znak przynależności do Chrystusa.