Ciekawostki o pierścionkach

Początek pierścionków zaręczynowych

Już w starożytnym Egipcie pierścionek był niezwykłym symbolem. Koło to symbol nieskończoności, a przestrzeń w środku miała stanowić wejście i klucz do niej. W antycznych opisach i rysunkach możemy odnaleźć złote pierścienie na dłoniach ukochanych kobiet władców. W Rzymie mężczyzna ofiarował pierścień kobiecie wraz z kluczykiem, jakby miał być on kluczem do jego serca. Grecy natomiast zapoczątkowali noszenie go na palcu serdecznym lewej ręki, ponieważ według nich żyły znajdujące się w nim miały prowadzić prosto do serca.

Narzeczeństwo

W XIII wieku Papież Innocenty III wprowadził pojęcie narzeczeństwa. Zmianie uległa ceremonia, pierścionek nie symbolizował już ślubu, a stawał się obietnicą przyszłego małżeństwa. W okresie renesansu pojawiła się moda na pierścionek zaręczynowy z brylantem.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Wiek XX to początek obecnej tradycji pierścionków zaręczynowych. Liczne wojny, w tym dwie wojny światowe, powodowały że wielu mężczyzn ginęło. Kobiety otrzymywały pierścionek jako symbol miłości, który pozostawał na zawsze, mimo że zdarzało się iż ukochany nie wracał do domu.
Dzisiaj większość kobiet nosi na serdecznym palcu pierścionek zaręczynowy z brylantem.