Stopy jubilerskie

Złoto

Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk. Czyste złoto jest zbyt miękkie, aby tworzyć z niego trwałe obrączki. Dlatego do zastosowań w złotnictwie tworzone są stopy złota (połączenie złota z mniej szlachetnymi materiałami) zmieniającymi jego twardość, wytrzymałość, kolor i inne właściwości.
Połączenie złota z innymi metalami umożliwia także nadanie mu oryginalnej barwy:
 
  • żółte złoto - oparte jest przede wszystkim o dodatek srebra i niewielkiej ilości miedzi;
  • białe złoto - uzyskuje się poprzez dodanie niklu lub palladu;
  • różowe złoto – to stop złota, srebra i większej, niż w żółtym złocie, ilości miedzi;
  • niebieskie złoto - wytwarza się poprzez stopienie złota z żelazem;
  • fioletowe złoto uzyskuje się poprzez połączenie złota z glinem (aluminium);
  • zielone złoto - stopy złota próby 585 i 750 w połączeniu ze srebrem wydają się zielono-żółte;


Szeroki wachlarz prób złota dopuszczonych do obrotu w Polsce czyni obrączki ślubne ze złota dostępne dla każdego z Was.

Platyna

Elegancka i ekskluzywna platyna ma barwę białą z odcieniem szarawoniebieskim i doskonały połysk metaliczny, jest kowalna i ciągliwa.
W przyrodzie występuje wyjątkowo rzadko. Została odkryta dopiero w XVI wieku w Kolumbii, kiedy to hiszpański podróżnik Francisco Ulloa doniósł o odkryciu "srebra", które nie chce się topić.
Platyna wymaga dodatków, by stworzyć z niej obrączki ślubne. Poprawia się w ten sposób jej wytrzymałość, twardość i dodaje blasku. Dodatki stopowe do platyny to pallad, złoto, srebro, miedź i iryd. Wytwarzanie stopów platyny w warunkach pracowni złotniczej jest bardzo trudne z uwagi na wysoką temperaturę topnienia.
Pod wpływem użytkowania platyna nie zmienia barwy, nie reaguje z kosmetykami, nie powoduje podrażnień ani uczuleń.
W Polsce przepisy prawa probierczego dopuszczają do obrotu stop platyny wyłącznie w próbie 950, co w znaczący sposób wpływa na wysokie ceny obrączek ślubnych z tego metalu.

Pallad

Pallad to lśniący, srebrzystoszary metal, kowalny i ciągliwy. Nie reaguje z wodą i powietrzem.
W Polsce zyskuje co raz większą popularność jako główny składnik stopowy biżuterii. Prawo probiercze w Polsce dopuszcza do obrotu stopy palladu próby 850 i 500, co przy korzystnej cenie giełdowej kruszcu sprawia, że obrączki z palladu są bardzo atrakcyjnym wyborem.
Pallad jest również składnikiem stopowym białego złota szlachetnego (białego złota palladowego). Stop ten charakteryzuje się piękną białą barwą i wielokrotnie mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia alergii niż w przypadku białego złoto niklowego.

Tytan

Tytan to odporny na korozję oraz bardzo wytrzymały metal o szarym odcieniu. Jest bardzo lekki i twardy.
Wykorzystuje się go w wielu dziedzinach życia, z uwagi na całkowitą hipoalergiczność, między innymi w medycynie w postaci implantów. Tytan nie jest metalem szlachetnym i nie podlega obowiązkowi cechowania. Łatwo spaja się ze złotem, tworząc pięknie kontrastujące połączenia.