Szafir

  • barwa - niebieska w różnych odcieniach, bezbarwna, różowa, pomarańczowa, żółta, zielona, fioletowa;
  • rysa - biała;
  • twardość Mohsa - 9;
  • gęstość - 3,95 - 4,03;
  • chemizm - tlenek glinu Al2O3;
  • przeźroczystość - przezroczysty do nieprzeźroczystego;
  • przynależność - grupa korundu;
 

Barwa szafirów pochodzi od jonów tytanu i żelaza (szafir niebieski), wanadu (szafir fioletowy), trójwartościowego żelaza (odcienie żółte i zielone), chromu (odcienie różowe), chromu w połączeniu z żelazem i wanadem (pomarańczowe).
Wrostki igiełek rutylu i mikroskopijne puste kanaliki wywołują u szafiru jedwabisty połysk. W przypadku gdy igiełki są zorientowane w sposób uporządkowany, nadają szafirowi efekt kociego oka lub sześcioramiennej gwiazdy, zwanej szafirem gwiaździstym.
Naturalne Szafiry z kopalni Songea są jednymi z najbardziej unikalnych i niespotykanych kamieni kolorowych. Odznaczają się jedną z najbardziej niezwykłych palet barw i kombinacji koloru, jakie kiedykolwiek można spotkać wśród kamieni szlachetnych. Paleta barw zaczynająca się od delikatnych żółci, pomarańczowego, przez niebieski, turkusowy, zielony, różowy i sięga aż po fiolet. Wiele z tych kamieni posiada barwę jedyną w swoim rodzaju, nie spotykaną nigdzie indziej na świecie.
Występują niekiedy kamienie dwubarwne, inne zmieniające barwę w zależności od kąta patrzenia (pleochroizm), a niektóre wykazujące wręcz całkowitą zmianę koloru zależnie od oświetlenia.
Poszczególne barwy szafiru oznacza się odpowiednim atrybutem, np. szafir zielony lub szafir żółty. Bezbarwny szafir określa się jako leukoszafir (barwa biała), zaś żółtopomarańczowy do pomarańczowożółtego – mianem padparadża (w języku senegalskim kwiat lotosu).
W praktyka nie ma ścisłej granicy pomiędzy rubinem, a szafirem, gdyż niektóre piękne świetlistoczerwone lub różowe korundy są wysoko cenionymi szafirami, natomiast zakwalifikowane jako rubiny uchodziłyby za kamienie niskiej klasy. Jest to sprawa dyskusyjna i wymaga szczególnej rozwagi.
Niegdyś pod nazwą szafir określano różne kamienie, w starożytności i w średniowieczu określając tak np. lapis lazuli.
Dopiero na początku XIX wieku uznano, że szafir wraz z rubinem są korundami jakości jubilerskiej.
Obecnie do szafirów zalicza się wszystkie korundy jakości jubilerskiej, nie posiadające barwy czerwonej, zarezerwowanej dla rubinu.
Znaki zodiaku, dla których ten kamień może być talizmanem to: Byk, Panna, Waga, Strzelec, Wodnik.